Pişik Tedavisi

Pişik Tedavisi

Bebeklerde en sık görülen cilt rahatsızlığı makat,koltuk altı,apış arası,yumurtalık veya kutu gibi yerlerde görülebilen ciltte kızarıklık şeklinde görülen diaper dermatitdir. Pişik denince daha çok bebek ve çocuklardaki akla gelir. Erişkinler ise utanma sorunu nedeniyle  şiayetlerini çok dile getirmediği ve sorunlarını genellikle kendileri çözebildiği için daha az kullanılır. Dermatit,mayasıl,kurdeşen isimleriyle anılır. Konumuz daha çok bebekler üzerine bilgiler içermektedir. Pişik Tedavisi ve kullanabileceğiniz ilaçlara dair detayları sitemizde bulacaksınız.

Pişik Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Pişik Tedavisi

Pişik büyük oranda popo bölgesinde görülür ve erkeklerde torbalara kızlarda kutuya doğru uzar,seyrek olarak bebeğin koltuk altında ve boyun bölgesinde de olabilmektedir.Koltukaltı pişikleri ve boyundakiler kilolu bebeklerde daha sıktır.

Tedavi konusunda yaklaşım iki şekilde olmalıdır korunma ve tedavi. Öncelikle korunma önlemleri alınmalı sorun hala düzelmiyorsa tedaviye geçilmelidir. Basit korunma yöntemlerine dikkate dilerek iyileşme ve yeni sorunları defetmiş olursunuz.

 

 

Pişik Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

  • Bebeğin bezi sık değiştirilmeli.
  • Altı ıslak tutulmamalı
  • Bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli
  • Kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı
  • Pişiği azdıran gıda varsa yedirilmemeli.
  • Gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı.
  • Banyoda sabun kullanımı azaltılmalı
  • Dar kıyafet giydirilmemeli.
  • Zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı

Bu önlemlerin alınmasına rağmen yine tekrarlıyorsa bu durumda önlemlere yeterince dikkat edilmediği düşünülür.Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak literatürde çok sayıda pişik tedavisine bağlı chushing sendromu vakası yayınlanmıştır.Chushing sendromu ciltten emilen kortizonun vücutta yaptığı yan etkilerin oluşturduğu ciddi bir hastalıktır.

Kortizonlu krem kullanılmak istenmediğinde pişiği tedavi eden ve tekrarını engelleyen bitkisel koruyucu ve bilimsel tedavi edici ürünlerin birlikte olduğu pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılabilir. Pruzon bitkisel kortizon içerdiği için kortizon gibi etki ederken kortizonların yan etkisine sebep olamaz diğer taraftan içerdiği maddeler mantar tedavisi de yapar.

Yetişkin Pişikleri
Genellikle bebeklerde olur gibi algılansa da erişkinlerde de görülür. Yaklaşım benzer ama yetişkinlerde sebepler daha farklı sebeple olmaktadır. Tedavisinde yine korunma önlemleri alınır daha doğrusu olabilecek sebepler tespit edilip ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Buna ek olarak Pruzon merhem kullanımı 2-3 günde tamamen iyileşme sağlanabilir.

Kaynak: Pişik Tedavisi

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir