Pişik Tehlikelimidir?

Pişik Tehlikelimidir

Cilt dış etkilere karşı korunmamızı sağlayan en önemli bariyerdir.herhangi bir sebeple gerek vücudumuzu gerekse kendini koruyamaz hale gelir.Pişiğin tedavi edilmemesi halinde ciltteki hasar derinleşip daha ciddi düzeylere gelebilir bu durumda tedavisi de giderek güçleşir.Bu sebeple gerekli korunma önlemleri alınmalı ve fark edildiğinde tedavi edilmelidir.

Popoda pişik yanma,sızlama,acı gibi hastaya ciddi rahatsızlıklar verse de genellikle ciddi bir sorun değildir ve tedavisi basitçe yapılabilir.Ancak ilgisiz kalınması,sebebin engellenmemesi veya tedaviye başlanmaması ciltteki sorunun daha derinlere ilerlemesine sebep olabilir.Cildin yüzeyel katlarının çok hasar görmesi sorunun daha derinlere ilerlemesine sebep olabilir.

Çok seyrekte olsa pişikte ortaya çıkabilen bu durumlarla karşılaşmamak için pişiği önlemeye yönelik uygulamalar ve tedavi dikkatle yapılmalıdır.

Önlem olarak

Bezi sık değiştirilmeli

Islak tutulmamalı

Temizlikte tercihen duru su kullanılmalı ve arkasından kurulanmalı

Gün içinde uygun ortamda havalandırılmalı

Devam ediyorsa bezin markası değiştirilmeli

Tedavide bir çok ürün kullanılabilir

Bu pişik tedavi ürünleri

Kortizonlar;yan etkileri sebebiyle kısa süre kullanılmalı

Yüzeysel koruyucular;popolin benzeri kremlerdir uzun sürede etkili olurlar

Bitkisel kortizon içeren kremler;Kortizon gibi hızla düzelme sağlar ama kortizonun yan etkilerine sebep olmaz,bu konuda geliştirilmiş ürünlerden pruzon merhem bitkisel kortizon meyan kökü yanı sıra tabaka oluşturan kalamin ve cilt koruyucu çinko ayrıca mantar ve bakteri öldürücü çay ağacı yağı içermektedir.

Tedaviye başlandığının ikinci günü pişik büyük oranda düzelmiş olur.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir