Kategoriler
Pruzon

Pişik Kremi

Daha çok bebek ve çocuklarda görüldüğü akla gelse de yetişkin kadın ve erkeklerdede görülen bir hastalıktır. Pişik tedavisinde akla ilk olarak kremler ve merhemler gelmektedir. Doğru seçim bir ilaçla 2 günde iyileşebilen bir cilt rahatsızlığı olup, fakat asıl sebebine yönelik tedavi uygulanmadığı taktirde ilerleyen günlerde tekrarlayacaktır.
Pişik Kremi

Pişik Kremi Alırken Bilmeniz Gerekenler
Çok farklı içerikli çok sayıda krem vardır. Bunların büyük çoğunluğu kortizon (steroid) denilen madde içermektedir. Bir kısmı da ciltte tabaka oluşturarak tedavi ve koruma sağlayan maddeler (çinko oksit vs) içerir. Piyasada bepanthol benzeri çeşitli nemlendiriciler pişiğin tedavisi önerilse de bunlar daha çok rahatlatıcı etkiye sahiptir iyileştirici etkileri sınırlıdır.

Kortizon İçeren Ürünlerden Uzak Durmalısınız
Özellikle bebek ve çocuklarda kullanılacak kremlerin içeriği önemlidir çünkü kortizonların ciddi yan etkisi vardır ve bu yan etkiler çocuklarda ciddi sorunlara sebep olabilir. Bebeklerde güvenle kullanılabilecek ilaçlar tercih edilmelidir.

Cilt İçin İdeal Pişik Kremi Nasıl Olmalıdır?

 • Kortizon (steroid) gibi yan etki oluşturmayan bitkisel kortizon (fitosteroid) içermeli
 • Krem sürüldükten sonra oluşan tabaka uzun süre kalmalı, bebeğin derisine idrar ve dışkı temasını engellemelidir.
 • Dermatolojik testleri yapılmış, güvenlik testlerinden geçmiş olmalı
 • Alerjik reaksiyona neden olmamalıı
 • Sadece nemlendirici gibi değil tedavi edici etkisi de olmalı
 • Pişiklerde % 60 oranında rastlanan mantara karşı da etkili olmalı

Doktorların Tavsiyesi Pruzon Krem
Tüm bu açılarla değerlendirildiğinde pruzon merhem öne çıkmaktadır. Pruzon merhem içeriğindeki TTO (Tea Tree Oil) sayesinde mantarı yok eder, meyan kökü extractı kortizon gibi etki eder, kalamin mikroptan arındırıcı etki yapar, çinko oxit uzun süreli tabaka oluşturur. İki farklı çeşidi ile sunulan pruzon tüp ve 20x2gr şase şeklinde aile bireylerin kullanımı için amaçlanmıştır.

Makat bölgesi anal dermatitleri ( mayasıl ) ve pişiğin tedavisine özel geliştirilen Pruzon Merhem tüm eczaneler ve üretici resmi sitesinden online alınabilir. Daha fazla bilgi için http://www.pruzon.com web sitesini inceleyiniz.

Pişik kremi kullanıldığında 2-3 günde düzelme sağlanır ancak nedenler ortadan kaldırılmazsa, önlemler alınmazsa tekrar ortaya çıkar. Lütfen pişiğin önlenmesi için yapılması gerekenlerin ayrıntılı bir şekilde yazıldığı sayfayı okuyun. Önlamlar yeterince dikkatli uygularsanız hem çocuğunuz hem aileniz rahat eder, çünkü yeniden ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz.

Share

Mayasıl

Makat bölgesinin en kaşıntılı hastalığıdır ve dayanılmaz düzeylerde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Özellikle yaz ayları hastalar için çekilmez olur. Türkçede mayasıl olarak isimlendirilmektedir.Erişkinlerde görülen pişiğe benzer bir durumdur,farklı olarak çok daha uzun sürer.

Mayasıl Belirtileri
Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nem.
Zaman zaman hafif kanama
Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
Pis koku
Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı.
Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Makatta kötü koku

Mayasıl Teşhisi
Teşhis muayeneyle konur, diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz. Erkeklerde daha sık görülür. Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı, hassaslaştığı, çok nemli olduğu,  koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir, akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.

Mayasıl Nedenleri:
Aşırı temizlik (sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
Baharat tüketimi (özellikle karabiber)
Patlıcan ve domates, çikolata( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
Fazla kilo (bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
Sıcak hava (terleme artar)
Fazla oturmak (bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır),
Sentetik iç çamaşırı,
Sentetik kadın bağı
Hazır ıslak mendil kullanmak (içeriğindeki kimyasallar tahriş edebilir.

Mayasıl Tedavisi:
Sebep olabilecek yukarıda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Makattaki kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş pruzon merhem anal mayasıl tedavisinde tercih edilebilir, alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz pruzon kullanmak uygundur.Yetişkinlerde görülen pişik benzeri bu durumun tedavisi daha uzun sürer ve sebebin mutlaka tespit edilmesini gerektirir.

Mayasıl Ameliyatı
Derideki kalite kaybı sebebiyle iyileşmenin çok gecikmesi ve hasta şikayetlerinin çok fazla olduğu durumlarda makat civarındaki deri yonca yaprağı gibi alınır. Geride sağlam deri bırakılır bu sağlam deri ilerleyerek yeni deri oluşumu sağlar. Başarı oranı % 70 ler civarıdır. Bu düşük başarısı sebebiyle yapılmamaktadır.

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

Share

Erişkin İnsanlarda Pişik

Erişkin insanlarda pişik daha çok yaz aylarında ortaya çıkan kaşıntı,ıslaklı, kaşımayla ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir hastalıktır.Her ortamda kaşıyarak rahatlanamadığı için hastaya ciddi sıkıntı verebilmektedir. Yaz aylarında olması akla aşırı terlemeyi getirse de yetişkin pişiklerinde bir çok sebep sayılabilir ve tedaviye bu sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla başlanmalıdır.

Erişkinlerde Pişik Nedenleri
Makat bölgesinin aşırı temizliği; Özellikle sabun kullanımı, bölgedeki salgı bezleri tarafından salgılanan koruyucu tabaka kaldırılmış olur.

Makat bölgesinin ıslaklığı; Bölge derisini nem daha hassas hale getirir ve çabuk hırpalanır.

Kimyasal içeren mendil kullanımı; Alerji benzeri reaksiyona neden olur, ayrıca tahriş edebilir.

Turşu,patlıcan,domates,acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.

Dış basur; havalanmayı azaltır ve sürtünmeye neden olabilir.

Dar kıyafet; benzer şekilde kalçaların arasının havalanması azalır ve nem birikir.

Sentetik iç çamaşırlar; sentetik kumaşlara alerjisi olan kişilerde sorun yaratır

Kadın bağı; yine yüzeyi sentetik olanlar sorun yaratabilir, pamuk iç yüzeyliler sorun olmaz

Aşırı kilo; kalçaların arasında ter, salgı birikmesine neden olur, temizliği zor sağlanabilir.

Yetersiz temizlik; Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.

Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı.

Bölgenin nemli bırakılması

Tedavide sebep olabilecek bu etkenler ortadan kaldırılmasına rağmen pişik devam ediyorsa makat bölgesi pişiklerinin tedavisi için üretilen pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılmalıdır. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için kısa ikinci tercih olarak düşünülmelidir.

Bitkisel Pişik Kremi
Piyasada pişik için üretilen ilaçlar ve kremler arasında tek bitkisel ilaç Pruzon Merhemdir. İçeriğinde farklı etkiler sağlayan bitkisel özler bulunmaktadır. Tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi yoktur.

Pişik İlacı Ne Kadar Kullanılır
Kortizonlu kremler ve merhemler yan etkileri sebebiyle 4-5 günden sonra kesilmelidir. bir hafta ara verdikten sonra yeniden kullanılabilir. Pruzon bitkisel kortizon içerdiği için daha uzun süğre kullanılır ama genellikle 2-3 günde beklenen düzelme sağlandığı için daha fazla kullanmaya gerek kalmaz. Sebep ortadan kaldırılmadıysa pişiğin yeniden ortaya çıkması mümkündür, yeniden çıktığında pruzon kullanımı tekrarlanabilir, tabi ki yukarıda yazıldığı gibi nedenin bulunup ortadan kaldırılması daha akıllıca yaklaşımdır.

Share

Bebek Pişiklerinde Yapılması Gerekenler

Bebeklerin en sık görülen cilt rahatsızlığıdır, tedavisi son derece basittir ama sebep ortadan kaldırılmazsa tekrar ihtimali çok yüksektir.Pişiğin sebepleri için çok şey sayılsa da en sık görülen sebep altının seyrek değiştirilmesin dolayı idrar ve dışkının cildi tahriş etmesidir.Yaz aylarında bunlara birde sıcaktan aşırı terleme eklenir.

Bebek Pişiğine Önlem

Bebek pişiğinin tedavisinde farklı tarzda etki eden çok sayıda krem tarzı ürün vardır.

 • Tabaka oluşturanlar
 • Cildi rahatlatanlar
 • Cilt reaksiyonunu azaltan kortizonlar

Mantar ilacı içeren kremler.pişikte sıkça mantar ürediği için kullanılır.

Tüm bu etkileri barındıran pruzon merhem ikinci bir ürün kullanmaya gerek bırakmaz.Şöyle ki; pruzon merhem tabaka oluşturan bilimsel maddeler kalamin ve çinko,bakteri ve mantarlara karşı etkili bitkisel ürün TTO (tea tree oil-çay ağacı yağı) ve bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü özütü içermektedir.

Bu gurup çoklu madde içeren merhemler ilk dozda bebkte rahatlama sağlar ve 2 günde pişiği tamamen iyileştirir.Sebep engellenebilirse pişik tekrar oluşmaz.

Pruzon içerikleri pruzon.com dan alınmıştır.

Share

Pişik Oluşumunu Artıran Faktörler

Bebek cildi erişkin cildine göre çok daha hassas ve dayanıksızdır ve basit travmalardan daha çabuk etkilenir.Cildi tahriş edebilecek her şey pişiğe benzer reaksiyona sebep olabilir.Pişiğin yaşı daha çok ilk aylar olsa da giderek azalan bir şekilde 2-4 yaşına kadar lık dönemde görülebilir.Bazı bebekler doğuştan daha da hassas cilde sahip ve pişiğe daha elverişli olduklarından pişiğin belli bir sebebi olmayabilir.

Fakat bebeklerin pişiğe karşı özellikle savunmasız olduğu dönemler  tespit edilmiştir:

Diş çıkarma dönemi

Anne sütünün  kesilip biberona geçildiği dönemde

Antibiyotik  kullanımından sonra, bebeğin sindirim sisteminin bakteri florası değişir buna bağlı ishal olması durumunda

Katı gıdalara geçerken

İlk inek sütü içtiğinde

Yaz mevsimi,aşırı sıcaklar

Share

Pişik Tehlikelimidir

Cilt dış etkilere karşı korunmamızı sağlayan en önemli bariyerdir.herhangi bir sebeple gerek vücudumuzu gerekse kendini koruyamaz hale gelir.Pişiğin tedavi edilmemesi halinde ciltteki hasar derinleşip daha ciddi düzeylere gelebilir bu durumda tedavisi de giderek güçleşir.Bu sebeple gerekli korunma önlemleri alınmalı ve fark edildiğinde tedavi edilmelidir.

Popoda pişik yanma,sızlama,acı gibi hastaya ciddi rahatsızlıklar verse de genellikle ciddi bir sorun değildir ve tedavisi basitçe yapılabilir.Ancak ilgisiz kalınması,sebebin engellenmemesi veya tedaviye başlanmaması ciltteki sorunun daha derinlere ilerlemesine sebep olabilir.Cildin yüzeyel katlarının çok hasar görmesi sorunun daha derinlere ilerlemesine sebep olabilir.

Çok seyrekte olsa pişikte ortaya çıkabilen bu durumlarla karşılaşmamak için pişiği önlemeye yönelik uygulamalar ve tedavi dikkatle yapılmalıdır.

Önlem olarak

Bezi sık değiştirilmeli

Islak tutulmamalı

Temizlikte tercihen duru su kullanılmalı ve arkasından kurulanmalı

Gün içinde uygun ortamda havalandırılmalı

Devam ediyorsa bezin markası değiştirilmeli

Tedavide bir çok ürün kullanılabilir

Bu pişik tedavi ürünleri

Kortizonlar;yan etkileri sebebiyle kısa süre kullanılmalı

Yüzeysel koruyucular;popolin benzeri kremlerdir uzun sürede etkili olurlar

Bitkisel kortizon içeren kremler;Kortizon gibi hızla düzelme sağlar ama kortizonun yan etkilerine sebep olmaz,bu konuda geliştirilmiş ürünlerden pruzon merhem bitkisel kortizon meyan kökü yanı sıra tabaka oluşturan kalamin ve cilt koruyucu çinko ayrıca mantar ve bakteri öldürücü çay ağacı yağı içermektedir.

Tedaviye başlandığının ikinci günü pişik büyük oranda düzelmiş olur.

Share

Pişik

Öncelikler dilerseniz konuyu kısaca özetleyelim. Pişik nedir sorusuna verilecek cevap popo bölgesinde görülen ve erkeklerde torbalara kızlarda kutuya doğru uzayan, seyrek olarak bebeğin koltuk altında ve boyun bölgesinde de olabilen bir tür deri hastalığıdır. Tıp dilinde diaper dermatiti olarak anılan hastalığın nedenleri ve belirtilerini aşağıda görebiliriz. Piyasadaki en etkili ilacı pruzon merhemdir.

Pişik Belirtileri

 • Deride kırmızılık, kızarıklık
 • Islaklık hissi, nem
 • Kaşıntı, huzurunu kaçırır
 • Yanma, ağlamasının nedenidir
 • Acı yeni ağlama nedeni olur
 • Tedavisi gecikirse siyah deri parçaları şeklinde yaralar.

pisikBu belirtilerin biri veya hepsi olabilir.
Yukarıda açıklanan belirtiler yetişkinlerde kolayca anlaşılacak olsa da bebeklerde ise huzursuzluğa sebebiyet vereceği için anne baba pişik konusuna dikkat etmesi önerilmektedir.
Pişiği olan bebek, daha fazla ağlar, huzursuz olur, beslenmesi bozulur, uyku düzeni bozulur. Bebeğin pişiği tüm aileyi huzursuz edebilir.
Aslında neredeyse her anne bebeğinin altını açtığında pişiği gördüğü anda % 100 yakın doğrulukla teşhis koyar. Teşhisi son derece basittir.

 

 

Pişik Neden Olur

 • Bebeklerde Seyrek bez değişimi, uzun süre idrar nemi veya dışkı cildi tahriş eder.
 • Altının ıslak tutulması, nem deriyi hassaslaştırır.
 • Kalitesiz bez kullanımı, içeriğinde allerjik maddeler olabilir
 • Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı, mendiliğin içeriğindeki kimyasalların tahrişi veya alerji.
 • Bazı gıdalar, bazı gıdalarda dışkıyı asit yapan maddeler vardır mesela domates, bu tür gıdalar tahrişe neden olabilir, yine alerjik gıdalar olabilir.
 • Allerji
 • İshal; içeriğindeki safra asitleri deriyi yakar.
 • Banyoda sabun kullanımı, sabunun deriyi hassaslaştırması olabilir
 • Dar kıyafet giydirilmesi, bölgenin havalanmasını engeller, nem olur.
 • Mantarlar, çok seyrek sebeptir.
 • Aşırı sıcak hava, aşırı terlemeye neden olur
 • Gün içinde havalandırmama

Yukarda aktarılan nedenlere dikkat ettiğinizde herbiri basit önlemler ile korunabilecek basit adımlardan oluşmaktadır. Yetişkinlerde bile huzursuzluğa neden olan Pişik için aşağıda korunma yöntemleri ve tedavisine dair detaylarıda yine sitemizde alanında uzman hekimlerin verdiği bilgiler ışığında bulabilirsiniz.

Pişik Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle korunma önlemleri alınmalıdır. Bunun için,ishal tedavi edilmeli, bebeğin bezi sık değiştirilmelidir. Bebeklerin kesinlikle altı ıslak tutulmamalı, bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli, kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı,pişiği azdırabilecek gıda varsa yedirilmemeli, gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı,banyoda sabun kullanımı azaltılmalı,dar kıyafet giydirilmemeli,zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı. Özellikle bebeklerde daha fazla nedenin yer aldığı sonuçlar olarak genelde anne babanın dikkat etmesi gereken koruyucu önlemler ile engellenebilir.

Pişik Tedavisi

Yukarda sayılan önlemlere rağmen hiç bir çözüm olmuyor ve problem yaşamaya devam ediyorsanız. Sizler için pişik tedavisi konusunu mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Pişik ilacı kullanılmalıdır. İlaç seçiminde ilk akla gelen kortizonlu merhemler olsa da kortizonun yan etkileri sebebiyle sorun yaşanabilmektedir. Kortizon (eumovate,beklazon,kortimisin vs)kullanım sonucu bebeğin steroid metabolizması bozulup cushin sendromu ortaya çıkabilir.Bunun yerine pruzon merhem kullanılabilir.Pruzonun içindeki bitkisel kaynaklı kortizon (meyan kökü extractı) kortizon kadar etkili olurken kortizonun yan etkilerine sebep olmaz,diğer taraftan içeriğindeki TTO mantar öldürücü etkiye sahip olduğundan ek olarak mantar ilacı kullanmak gerekmez.

Kaynak: Pişik

 

Share

Pişik Tedavisi

Bebeklerde en sık görülen cilt rahatsızlığı makat,koltuk altı,apış arası,yumurtalık veya kutu gibi yerlerde görülebilen ciltte kızarıklık şeklinde görülen diaper dermatitdir. Pişik denince daha çok bebek ve çocuklardaki akla gelir. Erişkinler ise utanma sorunu nedeniyle  şiayetlerini çok dile getirmediği ve sorunlarını genellikle kendileri çözebildiği için daha az kullanılır. Dermatit,mayasıl,kurdeşen isimleriyle anılır. Konumuz daha çok bebekler üzerine bilgiler içermektedir. Pişik Tedavisi ve kullanabileceğiniz ilaçlara dair detayları sitemizde bulacaksınız.

Pişik Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Pişik Tedavisi

Pişik büyük oranda popo bölgesinde görülür ve erkeklerde torbalara kızlarda kutuya doğru uzar,seyrek olarak bebeğin koltuk altında ve boyun bölgesinde de olabilmektedir.Koltukaltı pişikleri ve boyundakiler kilolu bebeklerde daha sıktır.

Tedavi konusunda yaklaşım iki şekilde olmalıdır korunma ve tedavi. Öncelikle korunma önlemleri alınmalı sorun hala düzelmiyorsa tedaviye geçilmelidir. Basit korunma yöntemlerine dikkate dilerek iyileşme ve yeni sorunları defetmiş olursunuz.

 

 

Pişik Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

 • Bebeğin bezi sık değiştirilmeli.
 • Altı ıslak tutulmamalı
 • Bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli
 • Kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı
 • Pişiği azdıran gıda varsa yedirilmemeli.
 • Gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı.
 • Banyoda sabun kullanımı azaltılmalı
 • Dar kıyafet giydirilmemeli.
 • Zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı

Bu önlemlerin alınmasına rağmen yine tekrarlıyorsa bu durumda önlemlere yeterince dikkat edilmediği düşünülür.Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak literatürde çok sayıda pişik tedavisine bağlı chushing sendromu vakası yayınlanmıştır.Chushing sendromu ciltten emilen kortizonun vücutta yaptığı yan etkilerin oluşturduğu ciddi bir hastalıktır.

Kortizonlu krem kullanılmak istenmediğinde pişiği tedavi eden ve tekrarını engelleyen bitkisel koruyucu ve bilimsel tedavi edici ürünlerin birlikte olduğu pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılabilir. Pruzon bitkisel kortizon içerdiği için kortizon gibi etki ederken kortizonların yan etkisine sebep olamaz diğer taraftan içerdiği maddeler mantar tedavisi de yapar.

Yetişkin Pişikleri
Genellikle bebeklerde olur gibi algılansa da erişkinlerde de görülür. Yaklaşım benzer ama yetişkinlerde sebepler daha farklı sebeple olmaktadır. Tedavisinde yine korunma önlemleri alınır daha doğrusu olabilecek sebepler tespit edilip ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Buna ek olarak Pruzon merhem kullanımı 2-3 günde tamamen iyileşme sağlanabilir.

Kaynak: Pişik Tedavisi

Share