Yetişkinlerde Pişik

Erişkin İnsanlarda Pişik

Erişkin insanlarda pişik daha çok yaz aylarında ortaya çıkan kaşıntı,ıslaklı, kaşımayla ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir hastalıktır.Her ortamda kaşıyarak rahatlanamadığı için hastaya ciddi sıkıntı verebilmektedir. Yaz aylarında olması akla aşırı terlemeyi getirse de yetişkin pişiklerinde bir çok sebep sayılabilir ve tedaviye bu sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla başlanmalıdır.

Erişkinlerde Pişik Nedenleri
Makat bölgesinin aşırı temizliği; Özellikle sabun kullanımı, bölgedeki salgı bezleri tarafından salgılanan koruyucu tabaka kaldırılmış olur.

Makat bölgesinin ıslaklığı; Bölge derisini nem daha hassas hale getirir ve çabuk hırpalanır.

Kimyasal içeren mendil kullanımı; Alerji benzeri reaksiyona neden olur, ayrıca tahriş edebilir.

Turşu,patlıcan,domates,acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.

Dış basur; havalanmayı azaltır ve sürtünmeye neden olabilir.

Dar kıyafet; benzer şekilde kalçaların arasının havalanması azalır ve nem birikir.

Sentetik iç çamaşırlar; sentetik kumaşlara alerjisi olan kişilerde sorun yaratır

Kadın bağı; yine yüzeyi sentetik olanlar sorun yaratabilir, pamuk iç yüzeyliler sorun olmaz

Aşırı kilo; kalçaların arasında ter, salgı birikmesine neden olur, temizliği zor sağlanabilir.

Yetersiz temizlik; Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.

Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı.

Bölgenin nemli bırakılması

Tedavide sebep olabilecek bu etkenler ortadan kaldırılmasına rağmen pişik devam ediyorsa makat bölgesi pişiklerinin tedavisi için üretilen pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılmalıdır. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için kısa ikinci tercih olarak düşünülmelidir.

Bitkisel Pişik Kremi
Piyasada pişik için üretilen ilaçlar ve kremler arasında tek bitkisel ilaç Pruzon Merhemdir. İçeriğinde farklı etkiler sağlayan bitkisel özler bulunmaktadır. Tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi yoktur.

Pişik İlacı Ne Kadar Kullanılır
Kortizonlu kremler ve merhemler yan etkileri sebebiyle 4-5 günden sonra kesilmelidir. bir hafta ara verdikten sonra yeniden kullanılabilir. Pruzon bitkisel kortizon içerdiği için daha uzun süğre kullanılır ama genellikle 2-3 günde beklenen düzelme sağlandığı için daha fazla kullanmaya gerek kalmaz. Sebep ortadan kaldırılmadıysa pişiğin yeniden ortaya çıkması mümkündür, yeniden çıktığında pruzon kullanımı tekrarlanabilir, tabi ki yukarıda yazıldığı gibi nedenin bulunup ortadan kaldırılması daha akıllıca yaklaşımdır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir